דף הבית
  אודות בוכריס שיפוצים
  עבודות אינסטלציה
  עבודות חשמל
  עבודות שיפוצים
  דודי שמש
  לקוחות מרוצים
  צור קשר
 
לקוחות ממליצים
אסף גרינברג - נהריה
טל. 054-5353830
רצינו לשפץ את חדר האמבטיה ואז פנינו לאשר בוכריס שפירק את הכלים הסניטאריים והחליף אותם בחדשים וגם החליף את הצנרת. לאור העבודה המהירה והטובה החלטנו להחליף גם את הקרמיקה. מומלץ!

נדב שטינלנג - עכו
טל. 0505278201
אשר ביצע פרוק והרכבה של מזגן אצלי. הוא עשה עבודה מקצועית מאוד. ממליץ בחום !
 

משחקים | הורדות

 
 

 

מאמרים וכתבות

המידע מופיע בויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוד שמש הינו מתקן המשמש לחימום מים, לרחצה ושימושים נוספים, המבוסס על קולטי שמש ההופכים אנרגיה סולארית לאנרגיית חום.

היסטוריה
דוד השמש פותח לראשונה על ידי בוטניקאי שווייצרי בשם הוראס דה-ססר, בשנת 1777; המתקן שבנה היה קופסת עץ שהכילה קולט ומכל שבו ניתן היה לחמם מרק. הדוד המוכר לנו כיום הוא, ככל הנראה, פיתוח ישראלי של ד"ר צבי תבור, מחלוצי השימוש באנרגיה סולרית בישראל

המבנה של הדוד שמש
הדוד מורכב משני חלקים עיקריים - מכל המים, וקולטי השמש. המכל הוא בדרך כלל בצורה גלילית מאורכת, המכל עשוי בדרך כלל ברזל אשר עמיד בפני לחץ מים שסביבו גליל פח מגולוון כאשר ביניהם קיים חומר בידוד טרמי (כיום בדרך כלל פוליאוריטן מוקצף ובעבר בדרך כלל צמר סלעים). קולט שמש הוא תיבה מלבנית, שעשויה רובה ממתכת, פרט לדופן אחת מזכוכית או מפלסטיק שקוף. בתוך קולט השמש עובר צינור מים מפותל על רקע הצבוע בצבע שחור.

קולט אחר המתאים גם לאיזורים בעלי קרינה נמוכה יחסית עשוי מצנורות זכוכית עם דופן כפולה. בין שתי הדפנות יש ואקום המשמש לבדוד (כדוגמת תרמוס. הדופן הפנימית מצופה בשכבה שחורה הקולטת חום ומעבירה אותו למים הנמצאים בחלק הפנימי של הצנור. הצנורות מחוברים לסעפת המהווה גם דוד. סוג זה של קולט נפוץ בסין.

הקולט מותקן בדרך כלל על גג הבית, או במקום אחר החשוף לשמש. הקולט מופנה דרומה, לשם חשיפה מרבית לקרני השמש.

 

 
אופן הפעולה
צינור מתשתית המים הביתית מחובר לקצה אחד של הצינור העובר בקולט השמש, ולקצה השני מחובר המכל באמצעות צינור נוסף. קרני השמש פוגעות בקולט, ובשל הצבע הכהה של הקולט הופכת קרינת השמש לאנרגיית חום, הנשארת ברובה כלואה בתוך הקולט. המים העומדים בצינור מתחממים מהאוויר הלוהט המקיף אותם.

לרוב ממוקם המכל גבוה מהקולטים, ואז במידה שהמים בקולט חמים יותר מהמים במכל, ישנה תחלופת מים, והשאיפה היא שהמים החמים ביותר ימצאו במכל. אם המכל ממוקם נמוך יותר מן הקולטים, יש להפעיל סירקולציה מאולצת: להכריח את המים החמים לרדת אל הדוד. סירקולציה מאולצת מצויה בדרך כלל ברבי קומות.

למכל יש פתח נוסף, דרכו יוצאים המים לתשתית המים החמים הביתית.

במקרים רבים מותקן בתוך המכל גוף חימום חשמלי, המשמש לחימום מים כאשר החימום על ידי קרני השמש אינו מספק. בשנים האחרונות נוסף חלק ה"מולבש כשרוול" על גוף החימום, המזרז את חימום המים ולכן שמו "מאיץ חום". לגוף קונוסי זה, לצד תרומתו, חלק גדול בהפיכת המיים בדוד לאבנית, היוצרת קצרי חשמל וירידה בהספק.
 

 
דוד שמש בישראל
בעקבות משבר האנרגיה של שנות השבעים נקבעה בחוק (ב-1976) החובה להתקין דודי שמש לכל דירה הנבנית בישראל (מלבד דירות בבתים גבוהים מאוד, שבהם שטח הגג אינו מספיק לכל הדירות). חריג ייחודי בתקנה האזרחית היא שכונת הרובע היהודי בירושלים שבה קיימת תקנה נופית האוסרת על הצבת מתקנים על הגגות, ובכללם נאסרת הצבת דודי שמש.

בארץ נעשה באנרגיה סולארית שימוש רב באמצעות דודי השמש לחימום מים (כ-95% מבתי האב), ודודי שמש מספקים 4% מצריכת האנרגיה של מדינת ישראל.

מפעלי תעשייה אינם מחויבים בארץ על פי החוק לחמם מים באמצעות קולטי שמש ומעדיפים את הפתרון הנוח יותר של שימוש במזוט.

 
 
 

 
 
 

דף הבית | בוכריס אשר | אינסטלטור | חשמלאי | שיפוצניק | לקוחות | דוד שמש | תיקונים | פתיחת סתימות | מפת האתר


כל הזכויות © שמורות לאתר אינסטלטור בצפון

 

iweb counter